בית הקרנות: 50 שנה לשבוע הציור
צילומים: אורית סימן טוב

בית הקרנות: 50 שנה לשבוע הציור

אדריכל: יוסף קלארווין

  • / /
  • צומת הרחובות בלפור והרצל

בשנות השלושים ועד 1969 של המאה הקודמת בית הקרנות היה מוקד לפעילות אזרחית: הפגנות, עצרות, חגיגות ואירועים התקיימו בו, כשעל מרפסת המבנה עמדו פרנסי העיר ונבחרי הציבור מלווים את הקהל.

את המבנה תכנן האדריכל יוסף קלארווין (שתכנן גם את משכן הכנסת וממגורות דגון) על אדמת קרן קיימת לישראל כשהוא חושב על הציבור ומתכנן רחבה מרכזית להתכנסות, מעברים מקשרים בין המבנה לרחובות, קומת מסחר ועוד. בית הקרנות גם צופה אל בית השעון האייקוני – מבנה הדגל של שכונת הדר, שמחוגיו נעצרו לפני שנים ולא זזים עוד. עם השנים בית הקרנות רוקן מהפעילות ההיא, פעילות המסחר הפכה דלילה והמרפסת לא זוכה עוד לביקורים של נבחרי הציבור, פעילות אזרחית אינה נרשמת בו.

בשנת 1969 קיימה עיריית חיפה את "שבוע הציור והפיסול" – אירוע אמנות שהתפרש בשכונת הדר. אחד מהמוקדים המרכזיים באירוע התקיים בבית הקרנות – ברחבה וכן במסדרונות הבניין. 70 אמנים מחיפה והצפון הציגו את יצירותיהם, וזאת מתוך כוונה להוציא את האמנות מהגלריות והמוזיאונים הסגורים אל הרחוב.

במהלך אירוע "באוהאוס חברתי" תתקיים פעילות בחלקים מהמבנה וכן במעבר התת-קרקעי המוביל לרחוב הרצל. בהשתתפות האמנים חארדה, שי זילברמן, עופר ללוש, עידו מרקוס ובלו סימיון פיינרו.  

346A8942
kranot
אוסף מרים ברוק-כהן, ספריית יונס וסוראיה נזריאן ,אוניברסיטת חיפה
צילום: חארדה, אוסף מרים ברוק-כהן, ספריית יונס וסוראיה נזריאן ,אונ' חיפה
_DSC2544_1800pixel (1)
עידו מרקוס, התהלוכה, 2019
שי זילברמן2
שי זילברמן, ללא כותרת, 2019
שי זילברמן
שי זילברמן, ללא כותרת, 2019