כל מה שחשוב לדעת על בדיקות בהריון

מזל טוב! אם עשית בדיקת הריון וגילית שהתשובה חיובית, ריכזנו עבורך מידע נרחב על סוגי הבדיקות שיש לבצע כשאת בהריון. מה חשוב שתדעי ב–9 החודשים הקרובים? הנה כל מה שבין לבין הארוחות והרעב שהולך ומתגבר, הבדיקות הנדרשות ועוד – המשיכי לקרוא.

תקופה ההיריון מרגשת במיוחד, אך לעיתים הורים עתידיים שוכחים עד כמה תקופה זו רגישה, קריטית לבריאות העובר והאם גם יחד. בתוך כך, השלב הראשון הוא לברר אילו סוגי בדיקות הריון נדרשות כבר בשלבים הראשונים שלו. בשליש הראשון של ההיריון, הבדיקות כוללות בין היתר את הבדיקות הבאות:

  • אולטרה סאונד: בדיקת אולטרסאונד משמשת כדי לקבוע את שלב ההיריון המדויק ברמת השבועות, וגם כדי לזהות בעיות אפשריות עם העובר.
  • סקר גנטי: בדיקת סקר גנטית יכולה לעזור לזהות מומים מולדים פוטנציאליים או הפרעות כרומוזומליות אצל העובר.
  • בדיקות מעבדה: בדיקות מעבדה נדרשות על מנת לבדוק דברים כמו אנמיה, סוכרת הריונית, חסינות נגד אדמת וכן הפטיטיס B.

בדיקות במהלך השליש השני להיריון

בשליש השני להיריון, הבדיקות ממשיכות להתרבות וכן נהפכות למורכבות יותר בחלק מהמקרים. למעט מקרים רפואיים המצריכים התייחסות רפואית מיוחדת, אלו הן הבדיקות שחשוב להכיר בשליש השני להיריון:

  • אולטרה סאונד: תפקיד הבדיקה נותרת בעינה, כאשר זו תשמש לסקירת בעיות פוטנציאליות אצל העובר.
  • סקר ביוכימי: בדיקת סקר ביוכימית חשובה מכיוון שהיא יכולה לעזור לזהות סיכונים פוטנציאליים אצל העובר ולקבוע אם קיימות תסמונות גנטיות והפרעות גנטיות שונות.
  • דיקור מי שפיר: זוהי אמנם בדיקה פולשנית, אך הכרחית על מנת לאבחן הפרעות כרומוזומליות והפרעות גנטיות אחרות אצל עוברים.

כיצד ניתן לאתר תסמונות ומחלת גנטיות?

בשליש השלישי להיריון, הבדיקות כוללות אולטרה סאונד, כמו גם תרבית נרתיקית במקרה הצורך. בתוך כך, במהלך שליש זה להיריון מבוצעות בדיקות שונות אשר מטרתן לאתר, בין היתר, גם מחלות גנטיות וכן מצבים של הריון עודף (כאשר ההיריון מתארך ויכול לסכן את האם והעובר).

אלו הן הבדיקות הנפוצות במהלך השליש השלישי להיריון, על מנת תסמונות גנטיות שונות:

  • NIPT: בדיקת ניפט הינה בדיקה שאינה פולשנית, אם כי NIPT היא בדיקת דם תפקידה הוא לבחון את ה-DNA מהעובר. זאת, כדי לבדוק מצבים כרומוזומליים מסוימים כמו תסמונת דאון או טריזומיה 13, טריזומיה 18 , טריזומיה 21 וכן תסמונת דאון.
  • בדיקת סקר גנטי: בדיקה סקר גנטי בודקת בד"כ אפשרות של סיסטיק פיברוזיס, מחלת תאי חרמש, ניוון שרירי עמוד השדרה, הפרעות תורשתיות אחרות ועוד.
  • סיסי שליה: בדיקה זו נקראת גם בדיקת CVS, כאשר תפקידה הוא לזהות הפרעות כרומוזומליות ומצבים גנטיים אחרים. יש לציין, במהלך בדיקה זו צינור דק וגמיש מוחדר דרך בטן האם לתוך הרחם, כאשר מהות הבדיקה היא הסרה של דגימה קטנה של תאים מהשליה. זאת, לצורך בדיקה.

לסיכום, על מה להקפיד במהלך ההיריון?

לסיכום, הדבר החשוב ביותר הוא להישמע לייעוץ וההכוונה הרפואית שאת מקבלת מרופא המשפחה שלך. באופן הזה, תוכלי להכיר את כלל הבדיקות לפני שאת ניגשת לבצע אותן, להבין במה בדיוק מדובר וכיצד יש לפעול בהתאם. בכל מקרה בו את צריכה מידע נוסף, ההמלצה הנכונה ביותר היא לפנות לרופא\ה.

מידע ברשת יש בשפע, אבל חשוב לזכור כי דפי האינטרנט גדושים במידע חלקי, מוטעה ולעיתים מטעה ומסכן באופן קריטי את האם והעובר. לכן, זכרי כי אין באמת תחליף או אלטרנטיבה לייעוץ רפואי מכל סוג. הקפידי על הבדיקות הנדרשות, על המועדים לביצוען וכל מה שכרוך בתקופה מרגשת זו.